Woda w basenach zazwyczaj ma w sobie wiele różnych szczepów bakterii, grzybów, wirusów i innych drobnoustrojów. Wyobraźmy sobie to w ten sposób, że na naszym ciele znajduje się pięć milionów różnych bakterii i one w czasie kontaktu z wodą basenową przenoszą się do niej. Do takiej wody wchodzi kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób każdego dnia. Teraz łatwo zobrazować sobie ilość mikroorganizmów, z którymi trzeba sobie poradzić, żeby zachować bezpieczne użytkowanie wody i jej czystość. Powszechnie używany jest do tego chlor – na pewno każdy z nasz zna nie tylko jego zapach, ale również smak i charakterystyczny, niebieskawy kolor wody w basenie.

Największym minusem chlorowanej wody jest jej wpływ na skórę – prowadzi do przesuszania, zarówno naskórka jak i włosów. Niebezpieczne jest również wdychanie chlorków unoszących się w powietrzu nad chlorowaną wodą, które mogą doprowadzić nawet do podrażnienia przełyku. Wykorzystanie ozonu przy dezynfekcji wody basenowej skutecznie minimalizuje potrzebę używania w tym celu chloru. Niestety ten pierwiastek, póki co, nie zniknie całkowicie z basenów. Wszystko przez to, że ozon jako gaz jest bardzo niestały i ma krótką żywotność – od 10 do 30 minut – poza tym w dużych stężeniach, a takie występowałyby w warunkach basenowych, staje się niebezpiecznie trujący dla ludzi. Dlatego ozonowanie wody basenowej przeprowadza się w pomieszczeniach technicznych, a do basenów woda wraca już bez ozonu, za to krystalicznie czysta.

Jak ozon działa na wodę w basenie?

Przede wszystkim ozon jest zdecydowanie najsilniejszym znanym środkiem dezynfekującym, jego działanie jest ponad 3 tysiące razy większe niż działanie chloru! Po użyciu ozonu woda staje się bardzo utleniona, przez co odzyskuje swój dawny, przejrzysty kolor, traci posmak chloru, a także jego zapach. Niweluje to również ilość chlorków w powietrzu. Ozonowania nie są w stanie przetrwać żadne bakterie, grzyby, wirusy i inne mikroorganizmy, nawet te, które opierają się działaniu chloru. Taka utleniona woda jest również łagodniejsza dla skóry, nie podrażnia także oczu, co jest częstym przypadkiem w kontakcie z wodą chlorowaną.

Dlaczego ozonuje się baseny?

Ozonowanie basenów jest wynikiem dbania o jak najlepsze warunki dla osób odwiedzających ośrodek. Woda jest zdrowsza, a to przyciąga wielu ludzi, którzy cenią sobie najwyższą jakość usług. Ozonowanie daje również pewność zlikwidowania wszystkich możliwych drobnoustrojów z wody, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i komfort użytkowników basenu.