Bardzo często słyszy się, żeby nie pić wody prosto z kranu. Zdatna do picia jest tylko ta przegotowana lub butelkowana woda mineralna. Jest w tym ziarnko prawdy – woda prosto z kranu może zawierać minimalne ilości bakterii, pestycydów, cząsteczek chloru czy kamienia (to ostatnie jest spotykane nader często). Nie trzeba jednak kupować kolejnych zgrzewek wody mineralnej, albo za każdym razem gotować wodę i czekać na jej ostygnięcie. Wystarczy zakup ozonatora, dzięki któremu szybko oczyścimy wodę ze wszystkich niechcianych substancji. Będzie też lepiej pachnieć i smakować, ponieważ ozon zlikwiduje cząsteczki chloru i kamienia odpowiedzialne za specyficzny zapach i smak „kranówki”.

Nie ma innego sposobu na otrzymanie wody ozonowanej niż użycie ozonatora wody. To niepozorne urządzenie wykorzystuje wyładowania koronowe w celu rozszczepienia cząsteczek tlenu na wolne atomy i ich połączenie się w ozon. Gaz ten jest transportowany do wody przez specjalną rurkę. Nie utrzymuje się w niej jednak długo. Jego okres rozpadu to około 20 minut, po tym czasie zamienia się w tlen.

Jakie są zalety ozonowania wody?

Przede wszystkim staje się niesamowicie czysta, ponieważ pozbawiona jest wszystkich związków chemicznych, bakterii, kamienia czy ciężkich metali, które utleniają się w kontakcie z ozonem. Taka woda przejmuje właściwości tego gazu – może być stosowana na przykład do mycia mięs owoców i warzyw, dzięki czemu zostaną wyjałowione i pozbawione szkodliwych bakterii i pestycydów. Woda ozonowana działa również korzystnie na prane w niej rzeczy – z ubrań usuwa nieprzyjemne zapachy, na przykład dymu papierosowego, moczu czy potu.

Jest to również najlepszy środek dezynfekcyjny, którym można myć wszystko – od twarzy i ciała, przez zwierzęta, naczynia, podłogi, meble czy toaletę. Ozon neutralizuje wszystkie bakterie, które znajdą się w jego polu rażenia. Warto więc rozważyć używanie wody ozonowanej na przykład do wymaczania ścierek kuchennych czy szczoteczek do zębów – to przedmioty, na których znajduje się najwięcej bakterii!

Wodę ozonowaną można również pić – dzięki działaniu ozonu lepiej pracuje układ krwionośny i limfatyczny. Dodatkowo picie dużej ilości wody ma zbawienny wpływ na wygląd naszej skóry. Można też jedynie płukać nią jamę ustną – dzięki temu można pozbyć się nieświeżego zapachu z ust, ozon wypłukuje również bakterie i wirusy, co pozwala zapobiec rozwijaniu się infekcji dróg oddechowych. To szczególnie przydatne wykorzystanie wody ozonowanej w przypadku małych dzieci, które mają w zwyczaju wkładać do ust różne, zazwyczaj pełne bakterii, rzeczy.