Ozon ma wiele właściwości – głównym jego zadaniem jest ochrona przez niebezpiecznym działaniem promieniowania ultrafioletowego. W górnej warstwie atmosfery, pod wpływem promieniowania dochodzi do rozbicia cząsteczek tlenu na atomy i uformowania się cząsteczek ozonu, stworzonych z trzech atomów O. Tworzą warstwę ozonową, chociaż częściej słyszymy o dziurze ozonowej, czyli wyrwie w tej warstwie.

Na ziemi ozon ma zgoła inne właściwości – przede wszystkim niszczy na swojej drodze wszystkie bakterie, wirusy czy grzyby, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i po prostu idealnie dezynfekuje. Jego działanie jest ponad 3 tysiące razy bardziej skuteczne niż działanie chloru. Ozon traci tylko w jednym aspekcie – ma bardzo krótką żywotność. Cząsteczki O3 potrafią przetrwać jedynie 20-30 minut, później rozpadają się i zamieniają z powrotem w tlen. Taki czas jednak wystarcza, żeby wodę ozonowaną wykorzystać, na przykład do picia, do czyszczenia, dezynfekcji owoców i warzyw czy mycia ciała.

Jak wpływa na nas picie wody ozonowanej?

Przede wszystkim nawadniamy organizm – czysta woda może spokojnie dotrzeć do wszystkich komórek naszego ciała, lepiej się wchłania, a to przekłada się na zdrowszy wygląd naszej cery, zmniejszony cellulit, zniwelowanie bólów głowy czy gorszego samopoczucia. Ponadto ozon wspomaga pracę układu krwionośnego i limfatycznego, mamy więc więcej sił i nie czujemy zmęczenia. Picie wody ozonowanej dodatkowo oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych patogenów, które w jakiś sposób (na przykład z nieoczyszczonym pożywieniem) się do niego dostały. Ten problem dotyczy szczególnie małych dzieci, które uwielbiają wkładać ręce do ust, na przykład po zabawie w piaskownicy albo ze zwierzętami.

Żeby tego uniknąć również można korzystać z dobrodziejstw wody ozonowanej, myjąc w niej ręce (usunie to z nich wszystkie szkodliwe bakterie czy grzyby, a także zapachy, na przykład po cebuli), myjąc w niej owoce, warzywa i mięso, sterylizując nią butelki i naczynia, a także sztućce. Można myć nią również kuchenne blaty i stoły, dzięki czemu i z nich pozbędziemy się niechcianych substancji.

Jak ozonować wodę?

Niestety ze względu na krótki okres rozpadu ozonu, wody ozonowanej nie kupimy w butelkach. Jedynym wyjściem jest zakupienie ozonatora i samodzielne uzdatnienie wody pitnej. Można to zrobić kupując ozonator zakładany na kran, który w momencie przechodzenia przez niego wody będzie ją ozonował, lub zwykły generator ozonu. Zazwyczaj stosuje się je do ozonowania powietrza, strumień cząsteczek ozonu można jednak skierować rurką wprost do wody.