Systemy do ozonowania wody mogą wyglądać różnie – wszystko zależy bowiem od klienta, przeznaczenia instalacji i oczywiście budżetu. Są jednak elementy, które w każdej instalacji pozostają takie same, bez względu na inne czynniki. Nie każdy jednak wie, czym one są i do czego dokładnie służą.

Głównym urządzeniem do ozonowania wody jest po prostu ozonator. Najprostsze urządzenie możemy kupić sami za kilkaset złotych. Na domowe warunki nieduży generator ozonu z rurką odprowadzającą ozon do wody będzie wystarczający. Taka mini-instalacja składa się wtedy właśnie z generatora (a to taka nieduża skrzynka, w której znajduje się siatka ze stali nierdzewnej, która prowokuje mini-wyładowania elektryczne, a te powodują powstanie ozonu) oraz tulejki i dyfuzora, które mają za zadanie wpompować wyprodukowany ozon do wody.

W większych zakładach przemysłowych lub na basenie taka instalacja nie miałaby racji bytu, ponieważ jej wydajność byłaby zbyt mała na tak dużą ilość wody. Jeden element jest jednak wspólny – generator ozonu, ponieważ gdyby nie on, nie można by było mówić o żadnej instalacji. Generator zasilany jest energią elektryczną i, jak już ustaliliśmy, wykorzystuje wyładowania koronowe do zmiany tlenu w ozon. Jednak każdy generator musi mieć swoje źródło gazu – w sytuacji użytku domowego, ozonator może czerpać tlen z powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. W przypadku większych instalacji taka opcja byłaby nieopłacalna i mało wydajna, dlatego źródłem tlenu dla dużych generatorów są butle ze sprężonym powietrzem lub czystym tlenem, ewentualnie koncentrator tlenu.

Bardzo ważnym elementem każdej instalacji jest układ wymiany masy, który może mieć formę zwężki Venturiego, dyfuzorów ceramicznych, polimerowych lub stalowych, perforowanych rur czy mat do ozonowania. Opcji jest oczywiście dużo więcej, ważne żeby układ spełniał funkcję wymiany masy między wodą a ozonem.

W instalacji przeznaczonej do ozonowania wody nie może zabraknąć zbiorników. Zbiornik reakcyjny to miejsce, gdzie dochodzi do mieszania się wody z ozonem. W przypadku instalacji basenowych woda ta przesyłana jest do zbiornika destrukcyjnego, w którym znajduje się węgiel aktywny – to sposób na zniszczenie ozonu, zamiany go w tlen, ponieważ duża dawka ozonu mogłaby być szkodliwa dla ludzi.

W instalacjach znajdują się również moduły dodatkowe, takie jak rury, mieszalnice, pompy wspomagające, zawory, czy układy pomiaru stężenia ozonu – te są szczególnie istotne, ponieważ dzięki nim generator wie ile ozonu ma produkować w danym momencie.